İşletme Koçluğu

“Başarılı işletme size ve çalışanlarınıza bağımlı olmadan, tıkır tıkır çalışan, ticari ve kârlı işletmedir. Siz uyurken de büyüyen, günün sonunda sizi pasif gelir seviyesine getirecek olan girişimci iş modelidir.”

Unutmayınız ki bir işletme sahibi olarak yeterli derecede hem işinizi yürütmeye  ”In the business”, hem de işinizi büyütmeye ”On the business” yani işinizin üstünde çalışmaya ihtiyacınız vardır.

Dünya Bankası’nın istatistiğine göre her yıl kurulan işletmelerin %50’si kapanıyor. 10 yıl sonra başarı oranı sadece %4. Bu da ne demek istediğimizi tam olarak ortaya koyuyor.

Günümüzde küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerinin büyük bir çoğunluğu bir konuda uzmanlaşmış, kendi işlerini kurarak zaman ve kazanç olarak özgürleşme seçeneğini tercih etmişlerdir. Örneğin mühendisler, mimarlar, avukatlar veya bir süre bir başka şirkette çalışarak dış ticarette uzmanlaşmış kişiler, uzmanlaştıkları konularda çoğu zaman ellerine su dökülemez kişiler olmakla birlikte hayal ettikleri zamana, kazanca, ekibe ve büyümeye ulaşmakta zorlanabiliyor ve bir işletmenin geneline hakimiyet sağlayacak deneyimleri veya destekleri olmadığında bir çaresizlik girdabına girebiliyorlar. Ya da büyümek ve lig atlamak için yatırım yapan işletmeler kontrolü kaybetme veya bu süreçte ciddi streslerle başa çıkma imtihanıyla baş başa kalabiliyorlar.

İşletmelerde tıpkı insanlar gibi zaman zaman zayıf yönlerine yenilebilirler. İş ortamlarının da tıpkı insanlar gibi değişime ve gelişime ihtiyacı vardır. İşletme sahipleri ve yöneticiler zaman zaman işletme içinde körlüğe yakalanabilirler. Çünkü kendinize ve yaptığınız işe tarafsız bir gözle bakmak oldukça çok zordur. Kendilerini güvende hissettikleri alanın dışına çıkmaya asla cesaret edemez, korkularının esiri olabilirler.

Bununla da kalmayıp bitmek ve tükenmek bilmeyen sektör sorunları ve ülke ekonomisinde yaşanan krizleri dönem dönem işletmeyi tam bir çıkmaza sokabilir.

İşletme koçu, güçlü ve zayıf yönlerinizi görmenizi, yolunuzun üzerindeki engelleri fark ettirip sizi aşağı doğru çeken şeyleri yok etmenizi ve ileri doğru gitmenizi sağlar.

İşletme koçları kendi alanlarındaki uzmanlardır, bu nedenle deneyimleri ve uygulamalı bilgileri sayesinde, bir iş için başarının ne gerektirdiğini bilirler. İşletme koçunuz içinde bulunduğunuz durumu anladığında, koçluk gerçek anlamda etkili olur.

Bir İşletme Koçu, bunların çoğunu yapsa bile , onun asıl olarak odaklandığı nokta başarılı bir işletme yaratmaktır. İyi bir İşletme Koçu, pazarlama müdürünüz, satış direktörünüz, eğitim koordinatörünüz, ortağınız, sırdaşınız, rehberiniz ve her şeyden önce arkadaşınızdır. İşletme Koçu, size objektif olarak bakar, doğruları söyler ve gerçekleri görmenizi sağlar. 

Bir işletme sahibinin birçok özelliği ve beceriyi bir arada bulundurması imkansızdır. Örneğin bir yandan çok iyi bir vizyoner olması gerekirken bir yandan da çok iyi bir kültür elçisi olması, bir yandan rakamları çok iyi okurken bir yandan çok iyi bir planlamacı ve stratejist olması, bir yandan networker ağını çok iyi kurması bir yandan  iyi bir ürün geliştirici ve satışçı olması, hatta çok iyi bir growth hacker ve sistem kurucusu olması gerekir. Diyebilirsiniz ki bu kadar özelliği barındıran bir işletme sahibi var mıdır? Elbette yoktur ancak her işletmede tüm bunları yapabilecek usta ve profesyonel takımlar kurulabilir ayrıca her türlü eğitim ve desteklerle bu takımlar geliştirilebilir. Bizim İşletme Koçluğu Modelimiz Strateji, Sistem ve Takım üçlüsü üzerine kurulmuştur.

 

Kısaca İşletme koçunun temel misyonu patronlara kendi belirledikleri zirveye ulaşma yolculuklarında eşlik etmek, fırsatlara odaklanmalarını sağlamak, yön göstermek, motive etmek, zaman zaman gelişimleri için zorlamak ve böylelikle hedefledikleri kazanca, güçlü ve verimli bir ekibe, kendilerine ait zamana ve üst lige ulaşmalarını sağlamaktır. En büyük motivasyonumuz patronların başarı hikayelerinin bir parçası olmaktır.

ÜCRETSİZ İŞLETME ANALİZİ

Ekonomik Kriz Sizin İşletmenizi Nasıl Etkiledi?
ÜCRETSİZ İŞLETME ANALİZİ
Kriz sonrası İşletmenizde neyin daha iyi olmasını istiyorsunuz?
Cironuzun artmasını mı?
Karlılığınızın istikrara kavuşmasını mı?
Krizden fırsatlarla çıkmayı mı?
Daha çok müşteri mi?
Motivasyonu yüksek işine bağlı elemanlar mı?
Tüm tıkanma noktalarınızın ortaya çıkarılıp, düzeltilmesini mi?
Ücretsiz İşletme Analizi sadece işletme sahipleri için geçerlidir.
İsteğe Bağlı
Sohbeti Aç
Yardım istiyorsan ulaşabilirsin ?
Yaşam Koçun
Merhaba
Nuran Özsöz ile ilgili bilgi almak istermisiniz?