Bir Ahlak Pusulası Gerekiyor

Ahlaki pusulaya ihtiyacımız var

Ailelerin parçalanması, iş ahlakının bozulması ve dizginsiz davranışlar, günümüzün yozlaşan ahlaki değerlerinin tipik özellikleridir. Sonuç;

Bir Ahlak Pusulası Gerekiyor

Yaşamın içinden bir kadın olarak, bir iş insanı olarak ve en önemlisi bir anne olarak soruyorum; ” -Ne oluyor bize, ne oluyor toplumumuza, değerlerimize ve de ahlakımıza?. Hayatımızın tamamı neredeyse gazetelerin 3. Sayfa haberlerine döndü. Yıllardır, -“her geçen gün ahlaki değerlerimizi kaydediyoruz” diye yapılan haberler bugün yerini “-ahlaki değerlerimizi çoktan kaybetmişiz” e bıraktı.

Her gün işlenen tacizler, tecavüzler, yaralamalar ve ölümlerin önü arkası kesilmiyor. Ortada çok ciddi bir sorun var ve kimse buna dur demiyor. Ufacık yavrularımız cinsel istismara uğruyor, bunun üzeri ört bas ediliyor, her gün bir kadın kocası ya da sevgilisi tarafından yaralanıyor ya da öldürülüyor, bu da iki gün sonra unutuluyor. İş yaşamında kadın ne yazık ki hala bir iş insanı olarak değil önce bir kadın olarak görülüyor ve cinsel tacizlerin ardı arkası kesilmiyor. Korkar olduk, her şeyi saklar olduk. Peki ya saklanılmayanlar, duyulanlar ne oluyor? En fazla 2 gün içerisinde onlarda unutuluyor. Her zaman ki gibi ateş düştüğü yeri yakıyor. Resmen balık hafızalı olduk, sanki uyuşturulduk, tepkimizi sadece sosyal medya da verir olduk, tüm gazımızı tüm tepkimizi orada veriyoruz. Verdik ya, hallolacak her şey sanıyoruz. Sanlar içerisinde yaşayıp gidiyoruz.

Ortalık belinde tabanca ile dolaşan maganda kaynıyor. Her biri adeta bir kabadayı edası ile geziyor, birbirlerine silahlarını gösterip gözdağı vermeye çalışıyorlar, ha oda mı yetmedi, kafası bozuluyor sıkıyor ve öldürüyor.

Canlar ve tenler artık bu kadar değersizleşti. Namus kavramı diye bir şey kalmadı. Adalet denen şey ne yazık ki koca bir yalan oldu.

Derler ya görünen köy klavuz istemez. Bugünlere geleceğimiz belliydi, kimse dur demedi, hiç kimse bir önlem almadı, hatta devletin televizyonu, özel kanallar olmak üzere hepsi bu ahlaksızlığı destekledi, hepsi yayımladıkları diziler ile her türlü ahlaksızlığa örnek oldu. İnsanlar bunları örnek aldı, ne yaptıklarını, nasıl konuştuklarını, ilişkilerini, tavırlarını, dilini akla gelebilecek her şeyi kopyaladı ve şu anda uyguluyor.

Bu da yetmedi, sosyal medya ve internet kadın erkek herkesi yoldan çıkardı. Genç, yaşlı demeden, evli bekar demeden herkes herkese göz dikti. Evlilikler, yuvalar darmadağın oldu.

Diyebilirsiniz ki bu sadece bizim ülkemizde mi böyle, elbette değil tüm dünya da böyle. Ama birileri bir yerlerden bunları düzeltmeye başlamalı.

Sonuç; ahlaken pusulamızı kaybetmiş durumdayız.

İşlenen suçlara  ve yaşanan ilişkilere, çarpıklığa bakıldığı zaman gerçekten ortada ciddi bir sorunun olduğu görülüyor. Tabi ki bunun nedeni AHLAKİ PUSULAMIZI kaybetmiş olmamız, tabi ki bunun nedeni ahlaki değerlerimizi yitirmiş olmamız, tabi ki bunun nedeni eğitimsel ve kültürel boşluklar ve tabi ki bunun nedeni devletin ve de bundan sorumlu devlet bakanlarının bu konuya gereken hassasiyeti ve duyarlılığı göstermemiş olması. Tabi ki bunun nedeni sizlersiniz, bizleriz ve hepimiziz.

Unutulmamalıdır ki en büyük  eğitim yeri ailedir. Ben bir anne olarak önce evlatlarıma bu ahlaki değerleri ve bilinci vermek zorundayım, ben bir anne olarak onlara kendi ahlaki değerlerimle örnek olmak zorundayım. Sizlerde anne ve baba olarak, kardeş, abla, enişte, hala, amca ve dayı olarak hepiniz  ahlaki değerlerinizle örnek olmak zorundasınız. Şunu unutmayın bugün siz birilerinin kızına, karısına, yavrusuna ya da amacı sadece iş yapmak olan bir kadına ahlaksız bir şey yapıyorsanız yarın birileri de sizin canlarınıza aynısını yapacak.

Umuyorum bu gidişata hep birlikte dur diyebiliriz.

Nuran ÖZSÖZ                                                                                                                         

Bir cevap yazın