“Z” KUŞAĞI NEDİR? PAZARLAMAYA ETKİLERİ NELERDİR?

Milenyumla dünyanın değişmesi, internetin hayatımıza girmesi, her şeye çok kolay bir şekilde ulaşabilmeye başlamamız 2000 yılından sonra doğan nesili farklı bir konuma getirdi. İşte o nesile Z kuşağı denmektedir.

Z Kuşağı Nedir sorusunun cevabı pazarlama sektörüne ve markaların stratejilerine yön vermeye devam ediyor.

Kimi kaynaklar 1996-1997 yılında doğanları kapsadığını söylese de 2000 yılından itibaren doğan nesile Z kuşağı denmekte.

Doğduklarından beri dünyada ve özellikle teknoloji alanında birçok değişim meydana geldi. 19 yıl öncenin teknolojileri ile bugünün arasında dağlar kadar fark var desek yanlış olmaz. Bu değişimlerin başında ise bence internet geliyor. Bu yüzdendir ki bu nesile aynı zamanda internet kuşağı da deniyor. Yani bir yerlerde Z kuşağı ya da internet kuşağını duyarsanız bilin ki onlar 2000 yılından itibaren doğan nesildir. Bir de milenyumlular deniyor onlara. Ne de çok isim takmışız öyle değil mi?

Takılan onca isme rağmen bu kuşağın özellikleri arasında iyimser olmak, var deniliyor. İyimser oldukları kadar da hırsın yükseldiği ve ne yapmak istediğini çoğu zaman bilen bir kuşak oluyor bu Z kuşağı. Ne yapmak istediklerini biliyorlar, hırslılar ama yaşadıkları dönemde o kadar çok seçenek var ki, seçeneklerin arasında kaybolup paralize olmaları da an meselesi. Bu nesilin bir diğer özelliği ise kendileri 21. Yüzyılın ilk nesilidir.

Z Kuşağı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Z kuşağı hakkında başka ne mi bilmelisin? İşte hemen aşağıda listeliyorum.

1. Yaşıtlarından ve Çevrelerinden Kolayca Etkilenirler

Z kuşağının sosyal medyayı günde kaç kere kontrol ettiğini tahmin etmek dahi zor. Bu yüzdendir ki bir şey “trend” olunca bu gençler arasında ışık hızıyla yayılıyor, yayıldığı gibi tüketiliyor ve bir süre sonra unutuluyor. Bir dönem herkes “kiki challenge” “slime challenge” “Diy” konularında içerikler paylaşıyordu. İşte hepsinin sebebi bu yüzden. Birbirlerinden etkileniyorlar ve o an ne varsa virüs gibi yayılıyor. Bir de Z kuşağı sosyal medyanın etkisiyle influencerların sözünü pek dinliyor. Bir karar vermeden önce araştırıyor, kim ne demiş ne paylaşmış bu konuda diye sonra kararını veriyor. Ne sattığınız fark etmez, hedef kitleniz Z kuşağı ise sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmanız gerek.

2. Sosyal Bilinç

Z kuşağı tüketicileri, değerlerini ve görüşlerini paylaşan işletmelere desteklerini göstermek için cömert davranmaktan çekinmez. Z kuşağı için düşüncesini belli etmeyen işletmeler artık cazip gelmiyor. Bununla birlikte kendi değer ve görüşlerini belirten işletmelere daha fazla para ödemeye razılar. İşletmelerin ve şirketlerin günümüzde yaptığı sosyal sorumluluklar, duyarlı davranma adına attığı adımlar hayati önem taşıyor Z kuşağı için ve satın alınabilir gözüyle bakılıyor.

Başarılı bir örnek olarak şiddetin normalleşmesine karşı attığı adım ile Samsung bu anlamda büyük ilgi gördü.

3. Maliyet Odaklıdırlar

Z kuşağının henüz ekonomik özgürlüğünü kazanmamış olması ve öğrencilerden oluşuyor olması ve her ne kadar cömert olsalar da ürünlerin fiyatlarına bakmayı seviyorlar. Yani onlara biz çok duyarlıyız, bizi seç iki katı fiyat öde diyemezsiniz. Hem duyarlı olup hem de uygun fiyatlı olursanız sizi lider yaparlar. Burada yapılması gereken şey Z kuşağının, siz onlara ürününüzün fiyatının diğerlerinden daha pahalı olmasının geçerli bir sebebi olduğunu kanıtlayana kadar daha ucuz ürünlere bakacağını kabullenmektir.

4. Pazarlamanın Bir Parçası Olmayı Severler

Z kuşağı tüketicileri yaşıtlarının  paylaştığı içeriğe güveniyorlar ve kendilerinin de paylaşacak önemli fikirleri olduğunu düşünüyorlar. Bu durumda yapılması gereken, Z kuşağına fikirlerini paylaşabileceği birçok fırsat sunmaktır. Onlara sosyal medyada fikirlerini sormak, içerikler hakkında görüşlerini almak onları çekmek için çok önemlidir. Çabuk ve resmi olmayan anketlerle zaman zaman görüşlerini almak ve ne düşündüklerini öğrenmek oldukça önemlidir.

Z kuşağı genç olabilir fakat endüstriye yön verme konusunda büyük payları ve güçleri olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden bu ipuçları her zaman akılda tutulmalıdır.

Kaynak; https://pazarlamaturkiye.com/z-kusagi-nedir-pazarlamaya-etkileri-nelerdir/

Bir cevap yazın