ÖNCE SEN, EVET SEN, ÖNEMLİSİN!

Kişisel Gelişim

NEDEN SÜREKLİ KENDİNİ YENİLE MELİSİN? NEDEN SÜREKLİ YENİ BİR ŞEY ÖĞRENMELİSİN VE  NEDEN DAHA İYİ BİR SEN OLMALISIN ?

Cevap aslında çok basit;  Çünkü sen bir insansın, yaratılmışların en mükemmelisin ve insanlık var olduğundan beri senin sayende,  senin durmak ve tükenmek bilmeyen çalışmalarınla çağlar atlanmış , taş devrinden, mağaradan başlayan yaşam bugün ay’a kadar uzanmış., önümüzdeki yıllarda gezegenler arası seyehat başlayabilir kısacası bilimi buraya getiren sensin. Tüm bunlara rağmen hala kendinin zihinsel, fiziksel ve de ruhsal sağlığının sorumluluğunu alamıyorsun. Bilimde deki bu gelişime paralel sen, geçmiş çağlardaki atalarına oranla daha sağlıksız ve daha hastasın. Çok daha tatminsiz bir hayat sürüyorsun. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal çok daha büyük bir çöküntü içerisindesin.

Belki de asıl hatırlaman gereken gerçek bu. ÖNCE  SEN, önce senin sağlığın, senin mutluluğun senin bu hayattan sağladığın tatminin.

Haklısın gün boyunca çalışmaktan, koşuşturmaktan, yaşanan stres ve karmaşadan yoruluyorsun.  Evine geldiğinde arkana yaslanıp televizyon izlemek tabii ki çok daha kolay. Üstelik bu ne kararlılık istiyor ne de azim. Milyonlar da böyle yaşayıp gidiyor zaten, belli ki sen de çok şikayetçi değilsin.

Dışarıdan bakınca hiç de fena durmayan hayatın, like’ını esirgemeyen arkadaşların, rol model olarak kendini değil başkalarını örnek gösterdiğin çocuğun da olabilir ama içeriden baktığındaysa, yorgunluk, tükenmişlik, enkaz, boşa harcanmış bir hayat ve de tatminsizlik.  Belli ki sende birçokları gibi süregelen alışkanlıklarının kurbanı olmuşsun. Belki de egon farkındalığının önüne geçmiş durumda.

Modern insanın en büyük sorunlarından biri olan bu içsel çöküş, en temelde kendi kimyamıza karşı çıktığımızdandır.

Ve gene haklısın, daha iyi olmak, senin zamanını alacak, daha fazla enerjini alacak. Üstelik kararlılık, dayanıklılık ve disiplin de istiyor.  

Ama bir düşün “- keşfetmediğin koskoca bir dünya yani “SEN” varsın. Belki de seni bu hayata sımsıkı bağlayacak meydan okumaların var.

İnsanoğlunun doğumunu ham bir maddeye benzetebiliriz;  işledikçe, geliştikçe, öğrendikçe o ham madde bir anlam kazanmaya başlar. Bu yüzden 6 yaşındayken okula gider ve meslek sahibi olabilmek için ya bir ustanın yanında ya da üniversitede yıllarca eğitim alırız. Uzmanlaşmak içinde yoğun bir şekilde o konu üzerine çalışmaya başlarız. Çalıştıkça o bölüm üzerine, birim içinde bilirkişi haline geliriz. Çünkü çalıştığımız, emek verdiğimiz şey için zaman, emek, maddiyet ve en önemlisi de özen sarf etmişizdir.

Bunların hepsini yaparken çoğu kez kendimizi unuturuz. Belli bir süre sonra bu kendimizi önemsememizin faturası yavaş yavaş çıkmaya başlar.

 • Fırsatları kaçırmak
 • Yanlış ilişkiler
 • Krizi yönetememek
 • Farklı kişilik yapılarla baş edememe
 • Sabırsızlık
 • Takıntılar
 • Korkular
 • Özgüven eksikliği
 • Yalnızlık
 • Umutsuzluk
 • Çabuk demoralize olmalar

Gibi birçok sorunla karşı karşıya kalırız. Hangi konuda uzman, bilirkişi olursak olalım, yaşadığımız bu sorunları çözemiyorsak yaşamdan yeterince keyif almaz, mutlu olamaz ve başarılarımızdan haz alamaz noktasına geliriz.

Kişisel gelişim insanın ömrü boyunca kendisini yetenekleri doğrultusunda geliştirmesidir. Başka bir deyişle kendi kendisi ile yarışması ya da kendini hedefine ulaştıktan sonra yeni bir hedef koymasıdır da diyebiliriz.

Daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı, daha tatminkar bir hayat için evet kendini keşfetmelisin, kendi güçlerini yada en güçsüz yönlerini, kendi zihnini nasıl yönetebileceğini öğrenmelisin, en doğal olan yöntemlerle kendi bedenini sağlıklı kılmanın yollarını keşfetmelisin, enerji bir varlık olduğunu bu enerjinle tüm kainatı etkilediğinin farkına varmalı belki de titreşimini çok daha üst boyuta taşıyarak insanlığın bir üst bilince geçmesinde gerekli rolünü üstlenmelisin.

Gelin 2020 yılında bir değişiklik yapın ve önce kendinizden başlayın, kendinizi tanıyın ve olmak istediğiniz en iyi versiyonunuzu yaratın. Bu hiçte zor olmasa gerek.

Nasıl mı elbette buna zaman harcayarak, buna emek harcayarak bunun için gerekli olan tüm bedelleri ödeyerek.

Bizi arayın nereden başlayacağınızı ve nasıl bir yol izleyeceğinizi size anlatalım ve bu yolda size yol arkadaşlığı yapalım.

Avrupa Kariyer

Tel:0552 6163210

Nuran Özsöz

Bir cevap yazın